Zanimljivosti o Filmskom festivalu u Kanu- ovo sigurno niste znali

Dok traje ovogodišnji Kanski festival(1324.maja), možemo da se podsetimo kako je nastao i kakvi su bili njegovi počeci.

Festival je nastao 1938. godine iz ideje Filipa Erlanžera. Projekat je prekinut zbog rata, a preuzeli su ga Žan Zaj i Albert Saro. Tako je, u laganoj posleratnoj atmosferi, prvo izdanje održano u septembru 1946. godine.

Zvezde tog vremena došle su da otkriju čari Kana i Francuske rivijere.

Najveća nagrada, koju simbolizuje čuvena Zlatna palma, stvorena je 1955. godine. Šopard ju je modernizovao 1997. godine. Napravljena od 24-karatnog zlata i kristala, ručno je brušena, a svaki model je jedinstven.

Istorija Kanskog festivala bogata je zanimljivim činjenicama. Evo nekih manje poznatih:

1. Vudi Alen nikada nije učestvovao u takmičenju za Zlatnu palmu. Odavno je govorio da bi se borio za nagradu samo ako svi reditelji budu snimali filmove na istu temu. Ipak, njegovi filmovi su više puta otvarali Kanski festival.

2. Godine 1983, fotografi su odbili da snimaju Izabel Ađani na crvenom tepihu. Francuska glumica je zanemarivala konferenciju za štampu i foto poziv, što su smatrali uvredljivim. Pol Njuman je imao isto iskustvo 1975. godine.

3. Od 1946. do 1959. godine, žirijem Kanskog festivala predsedavali su samo Francuzi. Međutim, 1960. godine Belgijanac Žorž Simenon je prekinuo taj trend. Pre dve godine, Australijanac, Džordž Miler, postao je predsednik žirija po prvi put u istoriji Kanskog festivala.

4. Od sredine 1990-ih, sastanci žirija održavaju se u vili Domerg, u kalifornijskoj četvrti. Vilu, izgrađenu po uzoru na firentinsku palatu, projektovao je Žan-Gabrijel Domerg 1930-ih i otvorena je za javnost.

5. Filmski festival u Kanu je bio mesto snimanja oko 12 filmova. Među njima su „Bilo koji broj može pobediti (Melodie en sous-sol)“ Anrija Verneja, „Šta se upravo dogodilo“ Barija Levinsona i „Fetalna žena“ Brajana de Palme. Mister Bin je takođe koristio Kanski festival u drugoj sezoni svojih avantura.

6. Prvi poster Kanskog festivala dizajnirao je Tuluz-Lotrekov rođak, Žan-Gabrijel Domerg. Napravio ga je za 1939. godinu, ali je taj festival otkazan zbog izbijanja Drugog svetskog rata.

7. Ideja Kanskog festivala pripada Francuskom udruženju umetničkih akcionih reditelja (AFAA), Filipu Erlanžeru, i filmskim kritičarima, Emilu Vilermozu i Reneu Žanu.

8. Legendarnih 24 stepenika kojima hodaju najveće svetske poznate ličnosti zahteva 60 metara tepiha, koji se menja tri puta dnevno tokom trajanja filmskog festivala.

9. Domaćina Filmskog festivala u Kanu nominuje francuski Kanal+, zajedno sa direktorom festivala Tjerijem Fremoom i direktorom događaja Pjerom Leskurom.

10. Zlatna palma, ili „Palme d’Or“, stvorena je 1955. godine. Organizatori festivala su zamolili juvelire da se takmiče za izradu trofeja. Izabran je dizajn Lusjen Lazon. Od 1997. godine, švajcarska kompanija Šopard je zadužena za izradu nagrade.

11. Redovna populacija Kana je oko 73.700 stanovnika, ali se tokom festivala povećava na preko 200.000 ljudi.

12. Cena grančice Zlatne palme je oko 20.000 evra. Napravljena je od 18-karatnog zlata. Svake godine se dodeljuju dve rezervne nagrade u slučaju dva dobitnika.

i2 portal

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Preporučujemo

Fontana u Italiji iz koje teče vino

Fontane su oduvek bile deo folklora i urbanih mitova iz različitih razloga; neke postoje čisto estetski, neke ostvaruju želje, a iz nekih teče vino. Da,

Preporučujemo

Otvoren prvi Orient Express hotel u srcu Rima

Kultna kompanija za luksuzne vozove, u vlasništvu francuskog brenda ugostiteljstva Accor, upravo je otvorila svoj prvi hotel ikada. Smešten u palati iz 17. veka u