Limfna drenaža poboljšava rad limfnog sistema i predstavlja proces uklanjanja viška tečnosti i toksina iz tela. Limfni sistem igra ključnu ulogu u održavanju ravnoteže tečnosti u organizmu. Limfa je tečnost koja transportuje hranjive sastojke i kiseonik u ćelije. Na tom putu ona skuplja toksine i ispira ih kroz limfne čvorove.
Glavni limfni čvorovi nalaze se u vratu, pazduhu i preponama. U telu imate približno dva puta veću količinu limfnih, nego krvnih ćelija. Međutim, za razliku od krvi, koju pumpa srce, limfni sistem nema pumpu. Limfnu tečnost pokreće pritisak u krvnim žilama i kretanje vaših mišića.
Limfna drenaža se obično koristi u medicinskim tretmanima, kako bi se smanjili otoci, poboljšao protok limfe i podstakao imunološki odgovor. Ona može biti posebno korisna kod stanja kao što su limfedem (nakupljanje limfe u tkivima koje izaziva nastanak otoka), oporavak nakon operacije ili kod bolesti koje utiču na limfni sistem.
Masaže i razne terapijske tehnike se koriste za stimulisanje limfne drenaže, što pomaže u smanjenju upala, eliminaciji toksina i poboljšanju cirkulacije.
Kome je potrebna limfna drenaža?
Limfna drenaža preporučuje se onima koji imaju sledeće probleme:
smanjena ili usporena cirkulacija
edemi (otoci) tkiva
postoperativna stanja kod kojih drenaža pomaže u oporavku
zadržavanje i višak tečnosti u organizmu
celulit
otečene noge
hronični sinuzitis
nakon estetskih operacija
migrene
reume
rekovalescentna stanja
Ako se izvodi parcijalno, samo za određeni deo tela, tretman limfne drenaže traje do 45 minuta; dok za celo telo traje oko 75 minuta.
i2 portal