Serotonin i dopamin – sličnosti i razlike

Hormoni itekako utiču na naš svakodnevni život i na to kako se osećamo. Dopamin i serotonin su deo trija (dopamin, serotonin i endorfin) koji se smatra hormonima sreće. Oni su neurotransmiteri koji igraju ključne uloge u regulisanju raspoloženja, ponašanja i generalno, emocionalnih stanja.

Dopamin je poznat kao „hormon nagrade„. Odgovoran je za osećaj zadovoljstva i motivacije. Povezan je sa procesima koji uključuju uživanje, učenje i motivaciju. Kada postignemo neki cilj ili doživimo nešto što nam prija, oslobađa se dopamin, koji nam stvara osećaj nagrađenosti. Takođe je važan za kognitivne funkcije poput pamćenja, pažnje i odlučivanja.

Sserotonin, s druge strane, pomaže u regulaciji raspoloženja, emocija, spavanja, apetita i socijalizovanja. Visok nivo serotonina obično se povezuje sa osećajem sreće i opuštanja, dok niska koncentracija može biti povezana sa depresijom, ansksioznošću i poremećajima raspoloženja.

Oba neurotransmitera imaju ključnu ulogu u mentalnom zdravlju i dobrobiti, a neravnoteža u njihovom nivou može dovesti do raznih psiholoških i fizičkih problema.

Sličnosti dopamina i serotonina

I jedan i drugi utiču na osećaj sreće i zadovoljstva. Doprinose većoj motivaciji i utiču na mentalno blagostanje.

Razlike između dopamina i serotonina

Serotonin utiče na regulisanje sna i raspoloženja, i dovodi do emocionalne stabilnosti, dok se dopamin više fokusira na sistem nagrađivanja i zadovoljstvo. Nizak nivo serotonina dovodi do depresije, a nizak nivo dopamina do apatije. Serotonin utiče na apetit i varenje, dok dopamin utiče na motoriku i koordinaciju.

Normalan nivo serotonina je od 101- 283 nanograma po mililitru; dok je normalan nivo dopamina od 0,28-0.60 nanograma po mililitru.

i2 portal

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Kultura

Premijera mjuzikla „Balkan Ekspres“

„Balkan ekspres“ kultno delo Gordana Mihić, četiri decenije, nakon što je snimljen istoimeni film biće premijerno izvedeno u formi  mjuzikla u petak i subotu uveče,

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih