Arhitektonski atelje Valentino Gareri stoji ispred projekta izgradnje sela od 3D štampanog recikliranog kakaoa. Na obalama provincije Manabi, u Ekvadoru farmeri rade na proizvodnji čokolade ekstrakcijom kakao putera i čvrstih materija iz zrna kakaoa, a ljuske koje su otpad u tom procesu, koristiće se kao materijal za 3D štampu.
Samoodrživo eko selo
U izgradnji eko sela će biti korišćeni lokalni materijali poput drveta i bambusa. U krovove će biti integrisani rezervoari za vodu, koji će sakupljati kišnicu.
Ideja za fasadu je proizašla iz širokog spektra raznobojnih ekvadorskih kuća i plodova drveća kakaoa. U sklopu sela će se nalaziti i fabrika za preradu kakaoa, kao i edukativno-istraživački centar i prostorije za zajednički rad i život.
Dizajnirano kao turistička destinacija, selo će imati veliku mrežu biciklističkih staza i pešačkih bulevara. Stanice za punjenje električnih automobila će biti obezbeđene u celoj zajednici, a automobilima i kamionima će biti dozvoljen saobraćaj samo na određenim mestima oko fabrike.
Bujna vegetacija, poput palmi i trava će pokriti prostor između svake grupe modula koji čine eko selo.
Model cirkularne ekonomije
„Održiva i pametna infrastruktura pojavljuje se kao rešenje za ekološki i društveni uticaj industrije kakaoa, koristeći model cirkularne ekonomije za smanjenje uticaja na životnu sredinu, generisanje većeg prihoda uz smanjenje zavisnosti od resursa i smanjenje otpada, navodi arhitektonski atelje Valentino Gareri. „Cacao Eco Village“ će biti Silicijumska dolina za inovatore cirkularne ekonomije, zaključuju.
i2 portal