Često smo u zabludi da su suva i dehidrirana koža jedno te isto, ali se ne radi o sinonimima. Jedno predstavlja tip kože, a drugo stanje kože.
Važna razlika
Kao tipovi kože, postoje: suva, normalna, masna i mešovita. Dehidrirana koža se odnosi na stanje kože. Bez obzira kog tipa kože bila vaša koža, ona u nekom trenutku života može da bude dehidrirana (uključujući i masnu kožu).
Dehidriranoj koži nedostaje voda i vlažnost, a suvoj koži nedostaje masnoća.
Uzroci i karakteristike dehidrirane kože
Prekomerno korišćenje jakih pilinga, proizvoda sa salicilnom kiselinom, prečesto i grubo čišćenje lica dovode do dehidrirane kože. Vremenski uslovi takođe utiču na stanje kože, pa tako zimi promena u temperaturi između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora utiče na to da koža postane zategnutija i isušenija.
Sitne bore i crvenilo su najčešće znakovi da se radi o dehidriranoj koži. Neophodno je intenzivno hranjenje i pravilna nega.
Uz dovoljno unošenje tečnosti, poželjno je korišćenje blagih pilinga koji sadrži mlečnu kiselinu.
Suva koža
Suva koža može biti uzrokovana genetikom ili kao posledica stresa, izlaganja suncu, vetru ili čak agresivnoj kozmetici. Takođe, suva koža se može javiti i upotrebom neodgovarajuće kozmetike.
Suvoj koži nedostaju lipidi, koji zadržavaju vlagu, i zato ona postaje zategnuta, peruta se oko usana, nosa. Nedostaje joj masnoća, i treba da je hranite „težim“ kremama koje pružaju više hidratacije, preparatima koji sadrže prirodna ulja.
i2 portal