Pučinijeve heroine na sceni Narodnog pozorišta

Izložba „Pučinijeve heroine na sceni Narodnog pozorišta”, autora Dragana Stevovića, biće otvorena u četvrtak uveče, 13. marta od 18 časova u u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu.

Postavka će predstaviti glavne ženske likove u Pučinijevim operama od 1920. godine do danas. Ovom izložbom, koja će biti otvorena do kraja aprila, nacionalni teatar obeležava jubilej stogodišnjice smrti: Đakoma Pučinija (1858-1924).

Pučinijeve opere izdvajaju se izuzetnom emocionalnom snagom, slikovitom muzikom i dubokom psihološkom karakterizacijom likova. Kao veličanstveni slikar ljudskih osećanja, spajajući duboku emocionalnost, melodijsku lepotu i dramatičnu ekspresivnost, preplitao je u svojim delima ljubavnu strast, nežnost, zanos, očaj i suze.

Đakomo Pučini rođen je 22. decembra 1858. godine u Luki, malom gradu Toskane. Završio je Konzervatorijum u Milanu, kod Bacinija i Ponkielija, proslavljenog kompozitora „Đokonde“. Sa velikim smislom za operski teatar, Pučini se posvećuje isključivo operskoj kompoziciji. Posle prvih pokušaja („Vili“ 1884, „Edgar“ 1889) i prvih većih uspeha („Manon Lesko“ 1893), svetsku slavu stiče svojim najznačajnijim i najpopularnijim delima: „Boemi“ (1898), „Toska“ (1900) i „Madam Baterflaj“ (1904). Zatim slede „Devojka sa Zapada“ (1912), „Lastavica“ (1917), „Triptih“ („Plašt“, „Sestra Anđelika“, „Đani Skiki“ 1918) i najzad njegova labudova pesma, „Turandot“ (izvedena 1926. godine).

i2 portal /Politika

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih