Primena fototerapije u lečenju kožnih oboljenja

Lečenje svetlošću ili fototerapija predstavlja način lečenja određenih oboljenja kože, dejstvom ultraljubičastih talasa sunčevog spektra, dobijenih iz veštačkog izvora. Izlaganje je kontrolisano i pod nadzorom lekara. Dermatološkinja, dr Tamara Jelikić, iz klinike Acibadem Bel Medic, govori za i2 portal o primeni fototerapije u lečenju.

Dr Tamara Jelikić

Šta je fototerapija i u kojim slučajevima se primenjuje ?

Svi smo čuli za povoljni efekat Sunčevog zračenja u lečenju kožnih oboljenja. Fototerapija predstavlja kontrolisano izlaganje kože veštačkim izvorima UV zračenja. Postoji više tipova fototerapije UVA1, PUVA (kombinacija psoralena i UVA zraka),  širokotalsna UVB i uskotalasna UVB  (nUVB) , pri čemu nUVB predstavlja najsavremeniji i najbezbedniji oblik fototerapije.  Uskotalasna nUVB predstavlja najefikasniju i najčešće korišćenu u lečenju psorijaze, ali se koristi za niz drugih dermatoza kao što su ekcemi, atopijski dermatitis, kutani T ćelijski limfomi, vitiligo, pityriasis lichenoides, limfomatoidna papuloza i pruritus. Ona se dobro podnosi i predstavlja mogućnost za mnoge pacijente da izbegnu svakodnevno nanošenje topijske terapije. Ovaj vid terapije je bezbedan i u dečijem uzrastu, kao i tokom trudnoće.

Kako se sprovodi ?  

Pre započinjanja terapije neophodno je odrediti individualnu preosetljivost na UVB zračenje i na osnovu minimalne eritemske doze započeti terapiju. Fototerapija se sprovodi u specijalizovanim kabinama koje emituju svetlosne zrake odgovarajuće talasne dužine. Sam proces fototerapije podrazumeva da pacijent uspravno  stoji u kabini,  sa rukama blago odmaknutim od tela kako bi svetlo ravnomerno obasjalo sve delove tela. Prvi tretman traje manje od jednog minuta , a trajanje svakog narednog tretmana se postepeno povećava. Tokom fototerapije neophodno je nositi zaštitne  naočare i zaštitu za genitalije.

Koliko tretmana je potrebno da bi se video efekat ?

Broj tretmana zavisi od inteziteta promena, površine kože koja je zahvaćena, kao  i od odgovora na samu fototerapiju. Najčešće se primenjuje od 2 do 3 puta nedeljno u periodu od 2 meseca.

Da li je fototerapija jedini način koji se preporučuje za lečenje psorijaze, ili postoji još neki vid ?

Fototerapija je efikasan tretman za lečenje psorijaze , ali nije jedini. Pored lokalne terapije , koristi se i  sistemska, koja se primenjuje u zavisnosti da li pacijent ima psorijazni artritis ili ne. U poslednje vreme su dostupni i biološki lekovi za dugoročnu kontrolu bolesti.

Da li postoje tegobe nakon terapije ?

Skoro da ne postoje, zato je fototerapija često savetovan tretman u terapiji kožnih oboljenja.  Mogući su kratkotrajni neželjeni efekti kao što  su  crvenilo, suvoća kože praćena svrabom,  opekotine, ali su veoma retki.   Dugoročni neželjeni efekat je kancerogeni potencijal za nastanak nemelanomskih karcinoma kože, ali uz redovne kontrole i pravilnu primenu rizik je minimalan. Kod trudnica postoji mogućnost za nastanak melazmi na koži, zato je neophodno savetovati upotrebu fotoprotektivnih krema.

i2 portal

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Kultura

Premijera mjuzikla „Balkan Ekspres“

„Balkan ekspres“ kultno delo Gordana Mihić, četiri decenije, nakon što je snimljen istoimeni film biće premijerno izvedeno u formi  mjuzikla u petak i subotu uveče,

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih