Priča o Saher torti – najpoznatijoj torti na svetu

Većina ljudi koja poseti Beč će verovatno pojesti i parče čuvene Saher torte, koja je napravljena od čokoladnog biskvita, sa slojem džema od kajsija i prelivena glazurom od tamne čokolade.

Pitate se kako je nastala Saher torta i zašto je ona danas najpoznatija torta na svetu? 

1832.godine je princ Meternih je naručio poseban desert za sebe i ostale plemiće koje je ugostio jedne večeri. Glavni poslastičar se razboleo, pa je kao zamena uskočio njegov 16-godišnji sin, Franc Saher. Prema legendi, konsultovao se sa svojom sestrom Anom, i odlučio da napravi čokoladnu tortu. Princ Meternih i njegovi gosti su bili veoma zadovoljni desertom, i tako je nastala Saher torta.

Foto: Hotel Saher

Godinama kasnije, sin Franca Sahera, Eduard, se školovao u poslastičarnici Demel (carska i kraljevska poslastičarnica), i dok je radio u Demelu, preradio je čokoladnu tortu svog oca, i tako je nastala Saher torta koju danas poznajemo. Demel je bila prva poslastičarnica koja je prodavala originalnu Saher tortu.

1876.godine Eduard Saher otvara Saher hotel, i tamo takođe nudi Saher tortu. Otprilike u to vreme, Saher torta postaje sve popularnija u Beču. Eduard Saher piše pismo uredniku bečkih novina (Wiener Zeitung), jer je bio besan što se Saher torta nigde ne pominje kada je reč o svetski poznatoj bečkoj kuhinji. U pismu uredniku, Eduard navodi da je Saher torta postala osnovni desert i da je bila na svakodnevnom meniju austrijske carske porodice. Uz to je dodao da u kuhinji ima četvoro zaposlenih koji prave samo Saher torte. Do 400 torti se prodavalo dnevno i slalo u Pariz, Berlin, London, ali i morem u SAD.

Nakon smrti Eduarda Sahera i njegove supruge, hotel Saher prestaje da posluje i prodat je 1934. Njihov sin (takođe) Eduard prenosi isključiva prava prodaje za „Eduard Saher torte“ poslastičarnici Demel. 1938.godine, novi vlasnik hotela Saher počinje na prodaje „Originalnu Saher tortu“, i to je bio početak dugog sudskog spora između poslastičarnice Demel i hotela Saher.

Period između 1950. i 1957. se naziva „Sedmogodišnji rat kolača„. Obe strane su se borile oko prava za korišćenje termina „originalna“ Saher torta, oko drugog sloja džema od kajsije i upotrebe margarina umesto putera. Sve je rezultiralo vansudskim sporazumom, da je hotel Saher dobio ekskluzivno pravo da svoju tortu nazove „originalnom“ Saher tortom, a Demelova torta je dobila titulu „Eduard Saher torta:“ Torta iz hotela Saher je imala dva sloja džema od kajsije, dok je Demelova imala samo jedan.

Danas se u hotelu Saher proizvede skoro 1000 torti dnevno, što znači da se godišnje napravi više od 300.000 Saher torti. Postoji pomoćnik u kuhinji hotela koji je odgovoran da dnevno razbije 7500 jaja.

Ova torta ima i svoj dan, naime, 5.decembra se obeležava Dan Saher torte. Svidela vam se ili ne, priča koja prati njen nastanak, činjenica da turisti ne žele da napuste Beč a da je ne probaju, čini je zasigurno jednom od najpopularnijih i najpoznatijih torti na svetu.

i2 portal

 

 

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Kultura

Premijera mjuzikla „Balkan Ekspres“

„Balkan ekspres“ kultno delo Gordana Mihić, četiri decenije, nakon što je snimljen istoimeni film biće premijerno izvedeno u formi  mjuzikla u petak i subotu uveče,

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih