Kompaniju L’oreal je osnovao Ežen Šuler 1909.godine, plasiranjem na tržište farbi za kosu, koje je on izumeo.
Danas je naslednica kompanije njegova unuka, Fransoaz Betankur Mejer. Rođena 1953. godine, Fransoaz Betankur Mejer je uvek prevazilazila kliše milionerske naslednice.
Naslednica L’Oreala postala je jedna od najbogatijih žena u svojoj zemlji nakon smrti majke u 94. godini 2017. godine, a sada se podigla na novi nivo. Od kraja 2023. godine, ona nosi titulu prve žene koja je akumulirala bogatstvo od više od 100 milijardi dolara, što je prekretnica koja se dogodila kada su akcije kompanije dostigle rekordnu cenu, u najboljoj godini još od 1998. Danas je jedanaesta najbogatija osoba na planeti. Ipak, više voli da ne vodi razmetljiv način života, uživajući u najvećem luksuzu koji milijarder može poželeti: anonimnosti.
Njen ulazak u posao počeo je 1997. godine, kada je imenovana u odbor L’Oreal-a, prelomni trenutak koji je označio njen uspon do istaknutosti u korporativnom svetu. Vremenom je usavršavala svoje talente i znanje, stručno se baveći korporativnim upravljanjem i strateškim upravljanjem.
Njeno unapređenje na mesto predsednice porodične holding kompanije učvrstilo je njenu poziciju vizionarskog lidera, sa zadatkom da sačuva L’Orealovu istoriju i usmerava firmu ka stalnom uspehu i bogatstvu. Njeno imenovanje kao najbogatije milijarderke na svetu daje nam razumevanje rodne nejednakosti u bogatstvu i moći jakih liderki.
Žene su se istorijski suočavale sa velikim preprekama za stvaranje bogatstva i postizanje finansijskog pariteta sa svojim muškim kolegama. Uprkos napretku u drugim dimenzijama rodne ravnopravnosti, kao što su obrazovanje i učešće u zapošljavanju, žene se i dalje suočavaju sa preprekama u stvaranju bogatstva i zastupljenosti na najvišim nivoima finansijske moći, što je nazvano Gender Wealth Gap.
Studije uporno naglašavaju ove disparitete, otkrivajući da žene imaju manje bogatstva i finansijske imovine od muškaraca. Prema VTV Global Gender Wealth Equity studiji, očekuje se da će se žene penzionisati sa samo 74% bogatstva koje zarade muškarci, pri čemu se razlika u svim procenjenim zemljama kreće od 60% u najgorem do 90% u najboljem slučaju.
Rodni dispariteti su izraženiji među milijarderima. Iako se broj žena milijardera povećao poslednjih godina, one i dalje čine manjinu najbogatijih pojedinaca na svetu.
U pozadini uporne rodne nejednakosti u bogatstvu, zapanjujuće dostignuće Fransoaz Betankur Mejer ističe se kao prelomni događaj u globalnom bankarstvu.
i2 portal