Magnezijum spada u grupu esencijalnih minerala, koji igra ključnu ulogu u mnogim telesnim funkcijama, uključujući funkciju mišića, proizvodnji energije i rada srca. Zbog toga, usled nedostatak magnezijuma u organizmu mogu nastati različiti simptomi i zdravstvene tegobe, stoga je od izuzetne važnosti voditi računa o njegovom unosu.
Međutim, pored toga što je korisno poznavati koja hrana sadrži ovaj mineral i kako izabrati suplement za sebe, postavlja se pitanje: u koje doba dana piti magnezijum i koliko dugo? U daljem tekstu vam dajemo odgovore na ova pitanja.
Zašto je dobro piti magnezijum?
Magnezijum je neophodan mineral za dobro zdravlje. Postoje brojni procesi u organizmu u kojima on igra ključnu ulogu, a evo i detaljnijeg prikaza njegovog uticaja.
Magnezijum je uključen u stotine biohemijskih rekacija i prisutan je u svakoj ćeliji pa tako može uticati na poboljšanje fizičkih performansi, u borbi protiv depresije, promociji zdravog srca, nivoa šećera u krvi, poboljšanju simptoma PMS-a i biti od pomoć u borbi protiv migrena i nesanice.
U osnovi, ako bismo celokupnu priču okrenuli samo na posledice i simptome koje nastaju usled nedostatka magnezijuma, a posledice mogu biti zaista ozbiljne, verujemo da biste se potrudili da što pre osigurate sebi dovoljan izvor ovog minerala.
Pored svega navedenog, magnezijum može pomoći i u smanjenju rizika od srčanih oboljenja, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema. S tim u vezi, bez obzira da li želite da povećate nivo energije, poboljšate kvalitet sna ili podržite oporavak mišića nakon vežbanja, suplementacija magnezijumom može biti vredan dodatak vašoj svakodnevnoj rutini.
Da li magnezijum treba piti ujutru ili uveče?
Kako će se nekad sigurno stvoriti prilike zbog kojih vam raznovrsna ishrana u danu neće biti dovoljna, važno je na vreme razumeti značaj suplementacije i istražiti kada se pije magnezijum ujutru ili uveče.
Odgovor na ovo pitanje zavisi od vaših individualnih potreba i ciljeva. Dakle, u slučaju da želite iskoristiti potencijal ovog minerala za opuštanje mišića, nervnog sistema i bolji san najbolje je uzimati ga uveče, pre spavanja. Takođe, time pospešujete i njegov efekat na smanjenje nesanice s obzirom da je uključen u proces proizvodnje melatonina – hormona koji reguliše ritam spavanja.
S druge strane, ukoliko ga pijete zbog njegovih benefita na srčani ritam, krvni pritisak, metabolizam glukoze ili proizvodnju energije bolje je da ga uzimate ujutru. Time takođe unapređujete održavanje njegovog nivoa u organizmu tokom celog dana.
U konačnici, sve zavisi od vaših ličnih potreba i razloga zbog kojih ste započeli suplementaciju. Svakako, najvažnije je konzumirati ga u preporučenim dozama i pre uzimanja razgovarati sa svojim lekarom kako biste na osnovu vašeg stanja napravili idealan plan suplementacije.
Koliko dugo se pije magnezijum?
Kada je u pitanju dužina trajanja suplementacije, takođe ne možemo dati jedan odgovor koji bi važio za sve. Dnevna doza magnezijuma zavisi od više faktora: Vašeg pola, uzrasta, opšteg zdravstvenog stanja, stepena fizičkog napora itd. Dnevne doze se u proseku kreću između 200-420 mg.
Potom, sigurni smo da razmišljate i o tome: koliko je vremena potrebno kako bi suplementacija počela da deluje? Opet sve zavisi od doze koju ćete uzimati kao i vašeg zdravlja. To znači, da biste postigli uspeh i bili sigurni da je nivo magnezijuma u organizmu ujednačen, suplemente treba uzimati redovno.
Za sam kraj, opet je najvažniji vaš cilj. Dakle, ukoliko na primer magnezijum 375 pijete zbog njegovog nedostatka u organizmu, biće potrebno da ga uzimate sve dok se njegov nivo ne vrati u normalu. Odnosno, ako ga uzimate radi prevencije, nekih zdravstvenih stanja ili drugih razloga, vreme konzumiranja može biti kraće.
Ukoliko imate neke nedoumice ili pitanja u vezi sa uzimanjem magnezijuma, uvek je dobro posavetovati se sa lekarom. Uz njegovu stručnu pomoć dobićete njabolju preporuku za dozu i vreme trajanja suplementacije, u skladu sa vašim potrebama i zdravljem.
Ko ne sme da pije magnezijum?
Iako je magnezijum za većinu ljudi siguran onda kada se konzumira u odgovarajućim dozama, postoje i oni pojedinci kojima je potrebna dodatna konsultacija i savet: da li bi i kada smeli da dodaju ovaj mineral u svoju suplementaciju.
Neka od stanja u kojima treba izbegavati ili ograničit unos magnezijuma su:
Srčana oboljenja – magnezijum utiče na rad srca i u većim dozama može delovati na određene lekove za funkciju srca. Problemi sa bubrezima – bubrezi su odgovorni za regulaciju nivoa magnezijuma u telu, a kako bubrežne bolesti utiče na njegovo izlučivanje iz tela prevelika doza može štetno uticati. Trudnice i dojilje – savet je da razgovaraju sa lekarom pre nego što uzmu dodatke magnezijuma.
i2 portal/ autor teksta Ilija Govedarica, Mag. Pharm. University of Vienna