Oprošteno vam je ako ste mislili ili mislite da su retinol i retinal isti sastojak. Zvuče gotovo identično, a oba imaju veoma efikasna svojstva protiv starenja kože.
Međutim, njihove molekularne razlike čine ih jedinstvenim i drugačije se ponašaju kada su u interakciji sa kožom.
Zato smo demistifikovali nauku koja stoji iza ova dva moćna sastojka da bismo vam dali jasnu sliku o tome šta nude, tako da možete da donosite izbore koji odgovaraju jedinstvenim potrebama vaše kože.
Šta je retinol?
Retinol je oblik vitamina A koji pripada porodici retinoida. Retinoidi pametno stimulišu obnavljanje ćelija kože i podstiču proizvodnju kolagena – poboljšavajući sjaj, ton i teksturu kože za mlađi izgled u celini. Vitamin A prolazi kroz nekoliko faza poznatih kao „put vitamina A“. Kada se nanese na kožu, retinol se prvo pretvara u retinal, a zatim u retinoičnu kiselinu. U ovoj fazi sastojci postaju „aktivni“ i vidljivi rezultati počinju da se javljaju.
Šta je retinal?
Retinal (skraćeno od retinaldehid) je takođe retinoid i oblik vitamina A. Međutim, on je dalje na putu vitamina A od retinola i samo jedan korak konverzije od toga da postane retinoinska kiselina – što znači da deluje brže na kožu od retinola i može se pohvaliti drugim dodatnim prednostima. Međutim, retinal se brzo degradira i teško ga je stabilizovati.
Ključne razlike između retinola i retinala
Retinal radi 11 puta brže od retinola – jedna od najznačajnijih razlika je neverovatna brzina kojom retinal radi. Ovaj neverovatni molekul donosi brza, vidljiva poboljšanja kože, tako da možete ranije videti rezultate.
Retinal je antibakterijski – on je jedini retinoid sa direktnim antibakterijskim svojstvima, što ga čini savršenim za kožu sklonu aknama. Uz kontinuiranu upotrebu, pomaže u smanjenju fleka, a koža izgleda čista i blistava.
Retinal manje iritira kožu– iako je bliži aktivnom obliku retinoične kiseline, dokazano je da retinal ima niži potencijal iritacije od retinola. To znači da možete imati moćniji proizvod, bez ugrožavanja udobnosti vaše kože.
Retinal nema toliko kliničkih dokaza (još)- retinal nije proučavan u istoj meri kao retinol i, kao takav, nije tako dobro shvaćen. Međutim, zahvaljujući novim razvojima i istraživanjima u industriji lepote, ovo se brzo menja.
Za koga je retinal pogodan?
Koža sklona aknama: Za razliku od retinola, retinal ima antibakterijska svojstva. Kao takav, može pomoći u borbi protiv bakterija koje izazivaju izbijanje bubuljica i zapušavaju pore, omogućujući čistiji ten.
Zrela i starija koža: Retinal brže daje efekte povećanja kolagena od retinola. Tako možete videti smanjenje vidljivih znakova starenja za kraće vreme. To ga čini posebno popularnim kod onih sa zrelijom kožom.
Mlađa koža: Za mlađu kožu, retinal može pružiti mnoštvo prednosti. Može pomoći u sprečavanju vidljivih znakova preranog starenja kože, a istovremeno čisti ten i omogućava glatku, sjajniju i zdraviju kožu.
Šta je sa neželjenim efektima?
Retinoidi mogu imati potencijal da izazovu suvoću i iritaciju ako se primenjuju na kožu koja nije navikla na to. Dakle, uvek se preporučuje uvođenje retinoidnih proizvoda postepeno i polako. Na ovaj način, potencijal za iritaciju je minimiziran, jer se vaša koža može prirodno prilagoditi tokom vremena.
i2 portal