Da li priroda zaista može da bude lek za stres? Šveđani su želeli da dođu do odgovora, i poslali su pet osoba izuzetno stresnih zanimanja u zastakljene male kabine u prirodi, na tri dana.
Istraživači sa Instituta u Štokholmu su proučavali kako sloboda kretanja utiče na mentalno i fizičko zdravlje ljudi. Cilj studije je bio širenje svesti o jedinstvenom odnosu koji švedska populacija ima prema prirodi, i ohrabrivanje ljudi širom sveta da ojačaju svoj odnos sa prirodom.
Već godinama, Švedska je na prvom mestu po kvalitetu načina života. Švedska priroda je čista, a jedinstven odnos Šveđana sa prirodom je važan deo njihovog blagostanja, i zbog toga su i napravili male kabine gde pozivaju ljude da dođu i da se upoznaju sa prirodnim okruženjem.
Prvih pet osoba koje su se prijavile da učestvuju su: dva novinara iz Londona, organizator dešavanja iz Njujorka, taksista iz Pariza i policajac iz Nemačke. Svako od njih je proveoi tri dana u svojoj kabini. Komunikacija sa spoljašnjim svetom je bila zabranjena. Učesnici su mogli da pecaju ribu, plivaju, kuvaju i da uživaju u mirnom okruženju. Istraživači sa Instituta su biti na licu mesta, da mogu da izmere nivo stresa, sposobnost rešavanja problema i kreativnost.
„Jutros, kada sam se probudio, prvo što sam ugledao je jezero i visoko drveće, i shvatio sam da ovo nije san, da sam zaista ovde! Dugo sam samo ležao i uživao u pogledu, bez želje da se pomerim„, izjavio je jedan od učesnika.
Nakon boravka od 72 sata u prirodu, kod svih učesnika je bio smanjen krvni pritisak za 9%, smanjen nivo stresa za skoro 70% i povećana je kreativnost.
i2 portal