Najstarija parfimerija u Evropi – Santa Maria Novella

Ako putujete u Toskanu, na listu znamenitosti koje želite da posetite, obavezno stavite i parfimeriju Santa Maria Novella, koja je nedavno proslavila 800 godina postojanja, što je čini najstarijom u Evropi.

Nalazi se u Firenci, i iako nije apoteka i u njoj se ne prodaju lekovi, smatra se najstarijom apotekom na svetu.

Foto: Santa Maria Novella

Poreklo vodi od dominikanskih manastira Santa Maria Novella i monaha, koji su vekovima po svojim receptima pravili preparate, tinkture, biljne lekove i parfeme. 1612.godine je otvorena prva maloprodajna radnja, koja je u narednim vekovima postala poznata po kvalitetu i blagodetima svojih proizvoda, od parfema, potpurija, toaletnih potrepština, do likera, lekovitih balzama i hrane.

Ostala je u vlasništvu crkve sve do 1866.godine, kada je imovinu konfiskovala kraljevina Italija i prodata je privatnom vlasniku. Od 1990. maloprodajne radnje su otvorene u svim većim gradovima Italije, kao i na 75 lokacija u svetu, uključujući SAD, Panamu, Japan, Australiju, Južnu Afriku.

Istorijat 

Crkva Santa Maria Novella i njen manastir su osnovani 1221.godine u blizini Firence. Monasi su počeli da eksperimentišu sa biljkama i cvećem, uzgajanim u manastirskoj bašti, praveći umirujuće meleme, eliksire i druge biljne lekove. Jedan pd proizvoda razvijenih u to vreme je destilovana ružina voda, koja je bila namenjena za lečenje kuge. Imali su i druge vrste mirisnih voda, koje su pomagale varenju.

Foto: Santa Maria Novella

Sredinom 16.veka široka slava apoteke je navela monahe da po prvi put ponude svoje proizvode na prodaju. Proširili su asortiman , razvijajući lekovite tonike i parfeme, uključujući Acqua della Regina, parfem specijalno napravljen za Katarinu de Mediči, koja je bila i najvažniji pokrovitelj apoteke.

1749.jedan od apotekara je objavio knjigu recepata „I segreti della Fonderia di Sua Altezza Reale„. Te godine je nastao i čuveni alkoholni liker Alchermes, napravljen od šećera, muskatnog oraščića, cimeta i karanfilića. Nakon velikog uspeha ovog likera, sva pažnja je bila usmerena na razvoj novih likera, koji su imali medicinsku primenu. Alchermes je na primer, davan novopečenim majkama, da se što brže oporave od porođaja, dok je drugi Elisir di China sadržao kinin i bio namenjen za lečenje malarije.

Predmeti poput sapuna su se hladili i sušili 30 dana na drvenim policama, pre nego što su se ručno klesali i oblikovali za prodaju. Preko 500 komada se proizvede dnevno, sa 25 različitih varijanti.

Danas, oko 2.000 posetilaca u proseku poseti prodavnicu u via Della Scala 16 u Firenci. Na toj adresi se nalazi nekoliko prodajnih soba, čajna soba, muzej i biblioteka posvećena istoriji apoteke/parfimerije.  Glavna prodajna prostorija zauzima bivšu kapelu. Green room sadrži izložene proizvode napravljene od voska, osveživače prostorija i proizvode za negu muškaraca.

Stara Apoteka (Antica Spezieria) sadrži niz eliksira, čajeve, med, keks i čokoladu, kao i likere, kao što su Alchermes i Liquore Mediceo. Muzej i njegovi eksponati su smešteni u starim laboratorijama, u kojima se nalaze keramičke i zemljane tegle iz 16. i 17.veka, mašine za sapun i tradicionalni alat. Biblioteka je smeštena u staroj sakristiji crkve i sadrži srednjovekovne recepte i priručnike.

i2 portal

 

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Kultura

Premijera mjuzikla „Balkan Ekspres“

„Balkan ekspres“ kultno delo Gordana Mihić, četiri decenije, nakon što je snimljen istoimeni film biće premijerno izvedeno u formi  mjuzikla u petak i subotu uveče,

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih