U Srbiji, uključujući ruralne i urbane sredine, ima gotovo 25 miliona evidentiranih nepokretnosti, od čega su žene upisane kao jedine vlasnice svega 13,95 odsto, dok su suvlasnice oko 12 odsto.
Na nedavno održanoj konferenciji “ Pravedno nasleđivanje – korak ka osnaživanju žena“ koju su organizovali Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i GIZ, predstavljeni su rezultati istraživanja sprovedenog u okviru projekta, o uticaju društvenih normi po pitanju nasleđivanja imovine, koje je obuhvatilo podjednako i žene i muškarce, različitih starosnih kategorija, iz ruralnih i urbanih delova Srbije.
Značajno veći procenat žena (66%) podržava punu ravnopravnost u nasleđivanju u odnosu na muškarce (39%), a kao motivi za odricanje od nasledstva se navode tradicionalne i porodične vrednosti, kao i želja za očuvanjem dobrih porodičnih odnosa. Veći je procenat podsršci ravnopravnom nasleđivanju u gradovima, nego u selima.
U Beogradu je za ravnopravno nasleđivanje čak 90%.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je izjavila da je vreme da se promene nepisana pravila, gde se sestra odriče nasledstva u korist brata, i da izjava “ žensko dete – tuđa kuća“ treba da se pretvori u izjavu „žensko dete – puna kuća„, pošto žena ima zakonsko pravo da nasledi svoj deo imovine, koji može posle da ostavi svojoj deci u nasledstvo. Janković je navela da ne sme da se zaboravi ni da su muškarci izloženi pritisku društvenih i kulturnih normi, i da se i od njih često očekuje da reaguju suprotno svojim željama.
Ona takođe kaže da treba posvetiti pažnju mlađoj generaciji, gde postoje oni koji se protive ravnopravnom nasleđivanju, a razlog tome ona vidi u vaspitanju koje se prenosi sa generacije na generaciju.
i2 portal