„Veliki egipatski muzej“ (GEM – Grand Egyptian Museum), konačno otvara svoja vrata, otkrivajući najveće egipatsko blago kao nikada do sada – od legendarne kolekcije Tutankamona do hiljada retkih artefakata. GEM tako postaje i jedan od najvećih muzeja na svetu (pored Luvra, Ermitaža, Britanskog muzeja i Nacionalnog muzeja Kine).
„GEM“, koji je dizajnirala irska firma „Heneghan Peng Architects“, samo je delimično otvoren; o svečanom otvaranju se priča godinama i odgađa ga pandemija i razni lokalni i globalni sukobi.
"GEM" je arhitektonski poduhvat vredan milijardu dolara na površini od preko 120 hektara na platou Giza, u blizini piramida i oko 25 minuta vožnje od Kaira. Najavljen kao "najveći arheološki muzej posvećen jednoj civilizaciji", izlagaće preko 100.000 artefakata u svom galerijskom prostoru.
Oni koji bi danas da ga posete mogu da rezervišu obilaske sa vodičem po atrijumu, velikom prostoru usidrenom monumentalnom statuom Ramzesa II koja je visoka preko 13 metara i stara više od 3000 godina. Obilazak uključuje i veliko stepenište na šest spratova, sa preko 60 artefakata, uključujući kraljevske statue i sarkofage.
Muzej ima gledalište, bioskop, umetničke galerije, izložbene prostore i trgovine koje predstavljaju najbolje od egipatskih dizajnera. Možete doći u kupovinu, jesti, gledati film, pogledati predstavu, otići na umetničku izložbu, ići u galerije ili učiti o starom Egiptu. Izložba, koja se održava svake jeseni na piramidama, prošle godine je privukla preko 800.000 posetilaca.
U GEM-u kažu da je čak i u svom ne-potpuno otvorenom stanju, već podstakao lokalnu ekonomiju, imidž i brend zemlje u celom svetu.


Turiste oduvek fasciniraju egipatske piramide; preko 100 piramida na severu, zapanjujućih hramova na jugu, i mnogo grobnica i muzeja prepunih artefakata između njih. Jedna od najstarijih svetskih civilizacija doživljava turistički procvat u velikoj meri u ovom trenutku.
Egipat je prošle godine primio rekordnih 14,9 miliona turista, 2022. dodao drugi aerodrom – nazvan Sfinga – u blizini piramida, a najavljena su i dva nova hotela u Kairu 2025. i još jedan u Luksoru 2026. godine. Postoji i nekoliko novih brodova za Nil, uključujući Yalla Nile arhitekte Tareka Šame (koji je dizajnirao butike i kuće za Kristijana Lubutena koji je delom Egipćanin).

U februaru, kada je tamo toplo, idealno je vreme za obilaske i posete podzemnim grobnicama u Dolini kraljeva, obilaske Nila, kao i kupovinu.
Luksor, grad kraljeva, najprepoznatljivija je turistička destinacija za ljubitelje istorije i civilizacije, odlikuje se najvećim „muzejem na otvorenom“ i najvećim brojem antikviteta na svetu. Ima kompleks hramova: „Karnak“ kao najveći hramski kompleks na svetu, drevne hramove „Luksor“, „Medinet Habu“, „Ramesseum“, hram kraljice Hatšepsut „Deir el-Bahari“, i mnoge druge.
Među najvećim atrakcijama su grobnice Doline kraljeva, grobnice Doline kraljica i grobnice plemića, Muzej Luksora, i „Corniche“ jedno od najlepših mesta za planinarenje.
Možda Vam i saveti na Tripadvisor-u ovde budu od pomoći (link).
i2 portal