Žene u srpskom startap ekosistemu 2024

Projekat “Preduzmi ideju” koji Inicijativa “Digitalna Srbija” sprovodi u saradnji sa USAID i partnerima, nastavio je i ove godine da prati položaj žena u srpskom startap ekosistemu, sa ciljem da doprinese smanjenju rodnog jaza i većem učešću žena u inovacionom ekosistemu. Kao što je naglašeno u ranijim istraživanjima, neravomerno učešće žena u tehnološkom preduzetništvu dovodi do toga da značajan razvojni potencijal ostaje neotkriven i neiskorišćen.

Izveštaj je dostupan na sledećem linku: Žene u srpskom startap ekosistemu 2024

Projekat “Preduzmi ideju” nastoji da doprinese smanjenju rodnog jaza u startap ekosistemu ne samo kroz godišnja istraživanja, već i pružajući jednaku mogućnost i muškarcima i ženama da se upoznaju sa inovacionim preduzetništvom i steknu znanja i veštine uz pomoć kojih će moći da krenu u startap poduhvat ili da već postojeći startap dalje razvijaju i pripreme se za izazove poslovanja na globalnom tržištu.

Tokom prethodne tri godine projekat je podržao skoro 3000 žena kroz radionice, kurseve tehnološkog preduzetništva na STEM fakultetima Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Kragujevcu, program razvoja veština mentorisanja startapa za nastavnike i istraživače Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Kragujevcu, program mentorisanja za studentske startape, radionice za razvoj tzv. mekih veština, događaje koji stvaraju prilike za umrežavanje u oblasti R&D, startap vikende u različitim delovima Srbije, kao i kroz već dobro prepoznatljivu regionalnu SPLET Tech konferenciju.

Žene su ostavile svoj pečat u oblikovanju aktivnosti i rezultata projekta “Preduzmi ideju” kao učesnice, startap osnivačice, mentorke, predavačice, autorke, istraživačice, koordinatorke, menadžerke i direktorke. 

 

Profil osnivačice startapa u Srbiji

Osnivačice startapa u Srbiji u proseku imaju 37 godina i diplomu visokog obrazovanja (76%). Posebno je zanimljivo da diplomu doktora nauka ima 16% osnivačica, što je 2,3 puta više nego osnivača.

Skoro polovina osnivačica ima obrazovanje iz oblasti društvenih nauka (44%), a četvrtina (24%) u oblasti tehničko-tehnoloških nauka. Procenat osnivačica koje imaju diplomu iz oblasti IT/softversko inženjerstvo je 1,7 puta manji u odnosu na procenat osnivača sa diplomom u ovoj oblasti (20% naprema 34,6%).

Manje od petine osnivačica (19%) ima prethodnog iskustva u osnivanju i vođenju startapa. Znanja koja su relevantna za startap poduhvat su stekle prvenstveno kroz posao (64%)  i kroz razne vidove neformalnog obrazovanja kao što su kursevi, radionice, treninzi (40%). Prilikom pokretanja startapa, njihova želja je da reše neki problem (36%), komercijalizuju ideju (24%) ili imaju samostalnost u radu (20%).

i2 portal /Tatjana Milić, „Preduzmi ideju“/

podeli na mrežama:

Facebook
LinkedIn
Email
Pinterest

Najnovije

Kultura

Premijera mjuzikla „Balkan Ekspres“

„Balkan ekspres“ kultno delo Gordana Mihić, četiri decenije, nakon što je snimljen istoimeni film biće premijerno izvedeno u formi  mjuzikla u petak i subotu uveče,

Preporučujemo

Četiri ponašanja koja razaraju vezu ili brak

Istraživanjima su definisana kontraproduktivna ponašanja koja negativno utiču na partnerske odnose i predstavljaju jasne prediktore razvoda braka/prekida partnerskog odnosa. U svakom partnerstvu će se neka od ovih